فراورس

واترمارک لوگو فراورس

پشتیبانی

01191014913

بازدید از کعبه در متاورس راه‌اندازی شد

بازدید از کعبه در متاورس راه‌اندازی شد

بازدید از کعبه در متاورس راه‌اندازی شد

به گزارش «The New Arab»، عربستان سعودی هفته گذشته در یک طرح جدید، مقدس‌ترین مکان دین اسلام را به‌نوعی وارد فضای متاورس کرد. با این طرح مسلمانان می‌توانند در خانه‌های خود حجرالاسود، سنگ سیاه‌رنگ نصب‌شده بر دیوار کعبه را به‌صورت مجازی تماشا کنند.

طبق گفته‌های حساب رسمی «حرمین» در فیس‌بوک که نهاد مسئول رسیدگی به امور کعبه است، «طرح حجرالاسود مجازی» این امکان را در اختیار مسلمانان قرار می‌دهد تا بتوانند «حجرالاسود را قبل از زیارت مکه به‌صورت مجازی تماشا کنند». منظور از حرمین مکه و مدینه، مخصوصاً دو مسجد مقدسی است که در این شهرها قرار دارد.

عبدالرحمان السدیس، رئیس کمیته مدیریت این مساجد، این طرح را روز دوشنبه افتتاح کرد. بخشی که السدیس مدیریت آن را برعهده دارد جدا از سازمان حرمین است اما با آن همکاری می‌کند. سازمان امور موزه‌ها و نمایشگاه‌های عربستان با همکاری دانشگاه ام‌القری این پروژه را اجرا کرده است.

هنگام افتتاح این برنامه، السدیس گفت آنها به‌دنبال شبیه‌سازی بودند که نه تنها بینایی و شنوایی بیننده را درگیر کند، بلکه حس لامسه و بویایی او را هم به‌کار بگیرد. او توضیح داد که مساجد مکه و مدینه نوعی میراث تاریخی و اسلامی محسوب می‌شوند، در نتیجه باید تمامی افراد به‌صورت دیجیتالی به آن دسترسی داشته باشند.

چند مقام دانشگاهی و دولتی دیگر هم در مراسم افتتاحیه این طرح حضور داشتند. از میان این افراد می‌توان به ترکی بن‌سلیمان الامرو اشاره کرد. او رئیس دانشگاه ام‌القری است و در ایجاد پروژه حجرالاسود مجازی نقش داشته است.

لینک کوتاه :

https://faraverse.ir/?p=524

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *